Tenis: Irina Begu și Sorana Cîrstea, calificate pe tabloul principal la Toronto (WTA)

Jucătoarele române Irina Begu și Sorana Cîrstea s-au calificat, duminică, pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Toronto (Canada), dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari.

Irina Begu (26 ani, 38 WTA) a învins-o în meciul decisiv al calificărilor pe australianca Lizette Cabrera (19 ani, 160 WTA), cu 6-4, 6-2, într-o oră și 21 de minute, în ciuda celor 7 duble greșeli făcute.

Sorana Cîrstea (27 ani, 54 WTA) a trecut, la rândul său, de Camila Giorgi (Italia), cu 6-4, 6-4, într-o oră și 17 minute. Sorana a avut 6 duble greșeli, iar italianca a făcut nu mai puțin de 12.

Giorgi (25 ani, 83 WTA) câștigase ambele meciuri anterioare cu Sorana, în 2013, în turul al doilea la Wimbledon, cu 7-6 (7), 7-6 (6), și în 2014, în turul secund la Indian Wells, cu 7-6 (3), 6-3.

Irina și Sorana și-au asigurat cecuri de 7.745 dolari și câte 31 de puncte WTA.

Și Patricia Țig (23 ani, 134 WTA) va juca în ultimul tur al calificărilor, cu croata Donna Vekic (21 ani, 51 WTA). Bilanțul meciurilor directe este egal, după ce Patricia a învins în 2015, la Baku, în sferturi, cu 6-3, 6-2, iar Vekic a câștigat anul acesta, la Monterrey, cu 6-4, 6-1, în primul tur.

La dublu, Monica Niculescu va juca alături de cehoaica Barbora Krejcikova, urmând să le înfrunte în primul tur pe americancele Christina McHale/Asia Muhammad.

Niculescu, jucătoare care s-a retras din calificările la simplu din cauza faptului că nu a ajuns la timp de la Washington, a jucat finala turneului Rogers Cup anul trecut, alături de Simona Halep, câștigată de rusoaicele Elena Vesnina/Ekaterina Makarova, cu 6-3, 7-6 (5).

Simona Halep, numărul doi mondial, a fost desemnată a doua favorită a turneului de la Toronto (categoria Premier 5), care debutează luni. Halep, deținătoarea titlului la Rogers Cup (turneu desfășurat anul trecut la Montreal), va intra direct în turul al doilea, unde va întâlni învingătoarea dintre americanca Madison Keys (22 ani, 21 WTA) și croata Mirjana Lucic-Baroni (35 ani, 30 WTA).

În 2016, Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 (ediție desfășurată la Toronto) a abandonat în finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvețiancă. În 2013, Sorana Cîrstea a fost învinsă în ultimul act de Serena Williams, cu 6-2, 6-0.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...