Tenis: Italianca Francesca Schiavone a câştigat lupta cu cancerul

Fosta jucătoarea italiană de tenis, Francesca Schiavone, campioana de la Roland Garros din 2010, a anunţat că este bine după ce a câştigat bătălia cu cancerul, relatează Reuters.

Schiavone, 39 ani, prima italiancă victorioasă într-un Grand Slam, nu a dezvăluit cu ce tip de cancer s-a confruntat, dar a declarat pe Twitter că este refăcută după chimioterapie: ''După 7-8 luni de tăcere pe reţelele de socializare vreau să vă împărtăşesc ce mi s-a întâmplat. Am fost diagnosticată cu cancer. Am făcut chimioterapie şi după o bătălie dură încă trăiesc. Am câştigat această bătălie şi am revenit în acţiune''.

Italianca s-a retras în 2018 după 22 sezoane petrecute în circuitul WTA, perioadă în care a câştigat opt titluri la simplu. În 2011, Francesca a ajuns pe locul 4 în clasamentul WTA, cea mai înaltă poziţie din cariera ei.
AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor