Tenis: Italianca Francesca Schiavone a câştigat lupta cu cancerul

Fosta jucătoarea italiană de tenis, Francesca Schiavone, campioana de la Roland Garros din 2010, a anunţat că este bine după ce a câştigat bătălia cu cancerul, relatează Reuters.

Schiavone, 39 ani, prima italiancă victorioasă într-un Grand Slam, nu a dezvăluit cu ce tip de cancer s-a confruntat, dar a declarat pe Twitter că este refăcută după chimioterapie: ''După 7-8 luni de tăcere pe reţelele de socializare vreau să vă împărtăşesc ce mi s-a întâmplat. Am fost diagnosticată cu cancer. Am făcut chimioterapie şi după o bătălie dură încă trăiesc. Am câştigat această bătălie şi am revenit în acţiune''.

Italianca s-a retras în 2018 după 22 sezoane petrecute în circuitul WTA, perioadă în care a câştigat opt titluri la simplu. În 2011, Francesca a ajuns pe locul 4 în clasamentul WTA, cea mai înaltă poziţie din cariera ei.
AGERPRES


populare
astăzi

1 Canalul Dunăre–Marea Neagră: colosul Dobrogei, între viziune și suferință

2 Operațiunea de pe Brațul Bala, la final: Apele Române anunță că nivelul Dunării va crește după scufundarea celor patru barje

3 Ucraina începe producția în masă a antirachetelor „Freyja” și testează cu succes prima sa rachetă balistică autohtonă

4 Succes la Cernavodă / Nivelul Dunării, cu 8 cm mai sus după scufundarea barjelor

5 Noul tren PESA, testat în condiții extreme pe ruta București-Constanța: fără aer condiționat, fără asigurare