Tenis: Italianca Sara Errani, pozitivă la controlul antidoping

Jucătoarea italiană de tenis Sara Errani (30 ani), numărul 98 mondial, a fost depistată pozitivă la anastrozol, la un control antidoping la începutul anului, relatează Gazzetta dello Sport.

Rezultatul testului nu a fost încă făcut public de Federația Internațională de Tenis (ITF), însă în proba de urină prelevată jucătoarei ar fi fost găsite urme de arimidex, nume comercial al anastrozolului, substanță decelată și în cazul canotorului Niccolo Mornati, și care face parte din categoria modulatorilor hormonali și metabolici, pedepsele fiind asimilate cu cele pentru steroizi anabolizanți.

Conform unor surse din cadrul ITF, suspendarea Sarei Errani ar putea fi de doar două luni (pedeapsa minimă), deoarece Federația italiană ar fi crezut explicațiile sportivei. Testul din luna februarie a fost efectuat la locuința jucătoarei, iar oficialii ar fi acceptat explicația unei ingerări involuntare.

Sara Errani, care în 2013 a fost numărul cinci mondial, era înscrisă în calificări la Toronto, dar s-a retras din competiție.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la vârful Europei! Polonia a început să cumpere Germania, bucată cu bucată!

2 Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu

3 Zile libere de Paște 2026 / Cât durează minivacanța angajaților din România. De când se întorc elevii la școală

4 Ne urăsc sau ne iubesc? / Adevărul nefiltrat despre ce cred ucrainenii despre români aflat direct de pe străzile Kievului

5 Schimb dur de replici între foști colegi din USR. Cristian Ghinea îl atacă pe Vlad Gheorghe: „E un ticălos și o sculă a sistemului”