Tenis: Jannik Sinner a câştigat, la doar 19 ani, turneul de la Sofia (ATP)

Jannik Sinner a câştigat turneul de tenis de la Sofia, dotat cu premii în valoare totală de 325.615 euro, după ce s-a impus în faţa canadianului Vasek Pospisil, cu 6-4, 3-6, 7-6 (7/3), devenind la 19 ani cel mai tânăr italian care câştigă un turneu ATP.

Sinner, Nr.44 mondial, este totodată cel mai tânăr jucător care s-a impus în circuit după japonezul Kei Nishikori, câştigător al turneului de la Delray Beach în 2008, la vârsta de 18 ani.

La rândul său, Pospisil (30 ani) a ratat o nouă ocazie de a câştiga primul său turneu ATP la simplu, el având mai însă mai multe titluri la dublu, între care Wimbledon-ul în 2014.
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei

4 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”

5 CTP vede o lovitură de stat și îl compară pe Nicușor Dan cu Popa Prostu’