Tenis: Jaqueline Cristian s-a oprit în optimi la Lyon, după ce a trecut pe lângă victoria carierei

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian trecut pe lângă victoria carierei, însă a fost învinsă de americanca Sofia Kenin, numărul cinci mondial, cu 6-7 (5), 7-5, 6-4, joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Lyon, dotat cu premii totale de 275.000 de dolari.

Cristian (21 ani, 174 WTA), venită din calificări, a făcut un joc remarcabil şi a dominat-o pe Kenin mai bine de jumătate din meci, ratând o minge de meci în setul secund la scorul de 5-3. Campioana de la Australian Open a revenit apoi şi a reuşit să câştige setul, după patru ghemuri consecutive, iar apoi s-a impus în decisiv.

Jaqueline Cristian a reuşit nu mai puţin de 11 aşi în acest meci, în care a făcut şi 4 duble greşeli, în timp ce Kenin a încheiat cu 4 aşi şi 6 duble greşli.

Românca obţinea cel mai important succes al său în urmă cu aproape o lună, în Fed Cup, 7-5, 6-3 cu rusoaica Veronika Kudermetova (38 WTA).

Cristian va fi recompensată pentru evoluţia sa cu un cec de 2.903 euro şi 48 de puncte WTA

Andreea Mitu şi Raluca Olaru au ratat calificarea în semifinale la dublu, după ce rusoaicele Vitalia Diatcenko/Natela Dzalamidze cu câştigat cu 3-6, 7-5, 10-7. Favoritele numărul patru s-au înclinat după o oră şi 39 de minute.

Româncele vor primi pentru participare 1.855 de euro şi 60 de puncte WTA la dublu.

Diatcenko şi Dzalamidze vor juca în semifinale contra perechii româno-germane Laura Paar/Julia Wachaczyk.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!