Tenis: Karolina Pliskova şi Garbine Muguruza, eliminate la Dubai (WTA)

Tenis: Karolina Pliskova şi Garbine Muguruza, eliminate la Dubai (WTA)

Jucătoarele de tenis Karolina Pliskova (Cehia, locul 3 mondial, cap de serie nr. 2) şi Garbine Muguruza (Spania, 16 WTA, cap de serie nr. 9) au fost eliminate joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.643.670 dolari.

Pliskova a pierdut în două seturi, 7-6 (7/1), 6-3, în faţa Elenei Rîbakina (Kazahstan, 19 WTA) după o oră şi 40 de minute de joc, în timp ce Muguruza a pierdut în trei seturi, 7-6 (7/5), 3-6, 4-6, după două ore şi un sfert, în faţa americancei Jennifer Brady (52 WTA).

Brady va juca în semifinale cu învingătoarea din partida care le opune pe românca Simona Halep (2 WTA, principala favorită ) şi belarusa Arina Sabalenka (13 WTA), iar Rîbakina va evolua împotriva învingătoarei din meciul Petra Martic (Croaţia, 15 WTA) - Anett Kontaveit (Estonia, 24 WTA). AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026

3 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?

4 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

5 Fotografii de la SRI antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”