Tenis: Kerber și Wozniacki, calificate în semifinalele turneului feminin de la US Open

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, numărul 2 mondial, s-a calificat în semifinalele ultimului turneu de Grand Slam al anului, US Open, învingând-o în două seturi, cu 7-5, 6-0, marți, pe italianca Roberta Vinci, finalista ediției de anul trecut a competiției de la New York.

Kerber o va avea ca adversară în penultimul act pe daneza Caroline Wozniacki, fostul lider al clasamentului WTA, care a dispus la rândul ei, cu 6-0, 6-2, de letona Anastasija Sevastova, numărul 48 mondial, victima unei entorse la glezna dreaptă în timpul meciului disputat marți la Flushing Meadows.

Angelique Keber și Caroline Wozniacki s-au întâlnit de 12 ori până în prezent, germanca obținând 7 victorii, în timp ce daneza a învins de 5 ori. Ultimul lor duel a avut loc anul trecut, la Beijing, victoria revenind atunci jucătoarei germane (6-2, 6-3).

Miercuri vor avea loc celelalte două sferturi de finală, dintre românca Simona Halep și americanca Serena Williams (joi, 02,00, ora României), respectiv dintre croata Ana Konjuh și Karolina Pliskova (Cehia).

Rezultate — sferturi de finală:
Caroline Wozniacki (Danemarca) — Anastasija Sevastova (Letonia) 6-0, 6-2
Angelique Kerber (Germania/N.2) — Roberta Vinci (Italia/N.7) 7-5, 6-0

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie