Tenis: Lucie Safarova va fi adversara Simonei Halep în turul 2 la US Open

Jucătoarea cehă de tenis Lucie Safarova va fi adversara Simonei Halep în turul 2 la turneul de Mare Șlem de la US Open, după ce în runda inaugurală a învins-o marți pe australianca Daria Gavrilova în două seturi, 6-4, 6-4.

Lucie Safarova, 29 de ani, locul 44 WTA, a fost finalistă anul trecut la Roland Garros, cea mai bună performanță a sa într-un turneu de Mare Șlem.

Tot marți, Simona Halep, cap de serie N.5, a trecut cu mare ușurință de belgiana Kirsten Flipkens, 6-0, 6-2.

Halep și Safarova s-au întâlnit până acum de patru ori. Jucătoarea cehă a câștigat primul meci, în 2011, la Canadian Masters, dar românca s-a impus în celelalte trei: în 2013, la Nurnberg, și 2014, la Indian Wells și Cincinnati.

În alt meci disputat marți în primul tur la US Open, jucătoarea cehă Denisa Allertova, locul 89 mondial, a eliminat-o pe sârboaica Ana Ivanovic, 7-6 (7/4), 6-1.

Ana Ivanovic, fost lider mondial, acum locul 31 WTA, a fost eliminată în primul tur la US Open și anul trecut, amintește AFP. Soția fotbalistului german Bastian Schweinsteiger a ajuns la patru eliminări consecutive în primul tur, la
Wimbledon, Rio, Cincinnati și acum New York.