Tenis: Madison Keys, finalistă la US Open, eliminată în turul 3 la Wimbledon

Jucătoarea americană de tenis Madison Keys, locul 11 WTA, finalistă anul trecut la US Open, a fost eliminată vineri în turul 3 la Wimbledon de rusoaica Evghenia Rodina, locul 120 mondial, în trei seturi, 7-5, 5-7, 6-4.

Madison Keys, cap de serie N.10 la Wimbledon, a fost recent semifinalistă la Roland Garros. În turul 2 de la Wimbledon, Evghenia Rodina a trecut de românca Sorana Cîrstea. Rusoaica, în vârstă de 29 de ani, va juca în optimi de finală cu învingătoarea dintre americanca Serena Williams (fost lider mondial, acum locul 181 WTA) şi jucătoarea franceză Kristina Mladenovic

După eliminarea lui Keys, la Wimbledon au rămas în cursă doar trei din primele zece favorite: N.1 mondial, românca Simona Halep, jucătoarea cehă Karolina Pliskova (8 WTA) şi americanca Venus Williams (9), finalista de anul trecut. Karolina Pliskova o va întâlni vineri în turul 3 pe românca Mihaela Buzărnescu.

Vineri, în turul 3 al probei feminine de simplu, Ekaterina Makarova (Rusia) a învins-o pe Lucie Safarova (Cehia), cu 4-6, 6-4, 6-1. AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

2 CTP / „Prost la prost trage”

3 „Am dat Iranului o armă mai puternică decât bomba nucleară” / Dezvăluire a serviciilor secrete americane

4 Adrian Veștea vrea să-i ia locul lui Ilie Bolojan la șefia PNL. O nouă ședință tensionată în partid

5 Adrian Veștea merge cu lista de miniștri în Parlament, deși nu are majoritate. Numele vehiculate pentru viitorul Guvern