Tenis: Maria Sakkari, în semifinale la Roland Garros, după eliminarea campioanei en titre Iga Swiatek

Jucătoarea greacă de tenis Maria Sakkari, cap de serie 17, a produs marea surpriză de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, după ce a eliminat-o miercuri pe campioana en titre, poloneza Iga Swiatek, cu 6-4, 6-4, şi s-a calificat pentru prima oară în semifinale, transmite Reuters.

Sakkari (18 WTA- 25 ani) a obţinut la Paris cea mai bună performanţă a sa la un Grand Slam, semifinale la Roland Garros, fază în care va juca joi contra cehoaicei Barbora Krejcikova (33 WTA), care a învins-o în sferturi pe americanca Coco Gauff (25 WTA) în două seturi cu 7-6 (6), 6-3.

Swiatek, 20 ani, 9 WTA, a câştigat 22 de meciuri consecutive la Roland Garros până la această partidă din sferturi.

Pentru prima oară în era modernă a turneului de la Roland Garros, nicio jucătoare din primele zece favorite nu se califică în semifinale.

În cealaltă semifinală se înfruntă rusoaica Anastasia Pavliucenkova, 32 WTA, şi slovena Tamara Zidansek, 85 WTA.
AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...