Tenis: Marius Copil, învins de Andy Murray în sferturi la Antwerp (ATP)

Tenismanul român Marius Copil a fost învins de britanicul Andy Murray cu 6-3, 6-7 (7), 6-4, vineri seara, în sferturile de finală ale turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 635.750 euro.

Fostul lider mondial (32 ani), aflat acum pe locul 243 în lume, l-a învins pe Copil (29 ani, 92 ATP) după două ore şi 35 de minute.

Copil, venit din calificări, a reuşit 20 de aşi în acest meci (o dublă greşeală), faţă de 9 ai scoţianului, care a comis 4 duble greşeli.

În setul secund, arădeanul a revenit de la 2-5 la ghemuri şi de la 1-4 în tiebreak, salvând şi o minge de meci, pentru ca apoi să îşi adjudece setul.

Murray a obţinut a treia victorie în faţa lui Copil, din tot atâtea meciuri, precedentele înregistrându-se în 2017, în turul al doilea al Mastersului 1.000 de la Madrid, cu 6-4, 6-3, şi la ediţia de anul trecut a turneului de la Washington, în optimi, cu 6-7 (5), 6-3, 7-6 (4).

Marius Copil va primi un cec de 18.590 euro şi 57 puncte ATP.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia