Tenis: Marius Copil, învins de Fernando Verdasco în optimi la Sofia (ATP)

Tenismanul român Marius Copil a fost învins de spaniolul Fernando Verdasco, al şaselea favorit, cu 6-2, 4-6, 6-1, joi, în optimile de finală ale turneului ATP de la Sofia, dotat cu premii totale de 524.340 euro.

Ibericul (35 ani, 26 ATP), care a cucerit ultimul din cele şapte titluri ATP ale sale în 2016, la Bucureşti, s-a impus după o oră şi 45 de minute.

Copil (28 ani, 56 ATP), finalist la ediţia trecută, a reuşit 10 aşi, dar a comis şi 3 duble greşeli, în timp ce Verdasco a totalizat 8 aşi şi 4 duble greşeli.

Românul va fi recompensat pentru evoluţia sa cu 8.815 euro şi 20 de puncte ATP, Verdasco urmând să joace în sferturi cu italianul Matteo Berrettini, care l-a învins în această fază a competiţiei pe rusul Karen Hacianov, principalul favorit.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Judecătoare de Curte de Apel: „Nesimțitul ăla cocoțat prea sus pentru nivelul lui moral și intelectual” / „Muie USR”

2 Cool! Așa o fi?

3 Mai mulți parlamentari neafiliați aleși pe listele AUR, SOS, POT și PSD s-au alăturat grupului PNL. Bolojan: „Avem o situație interesantă”

4 Pactul din umbră de la Beijing. Detaliul din vizita lui Trump în China care a alertat democrațiile occidentale

5 Stagnare și inflație mare / „Sprâncenatul” a cam dus România în cap, spun datele Comisiei Europene!