Tenis: Meciurile de la Wimbledon, întrerupte din cauza ploii

Meciurile programate sâmbătă în turneul de tenis de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, au fost întrerupte din cauza ploii puțin înainte de 14,30 (ora României), anunță presa internațională.

În proba masculină de dublu, în turul 2, perechea alcătuită din românul Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna era la egalitate în primul set, 2-2, în meciul cu Andrej Martin (Slovacia)/Hans Podlipnik-Castillo (Chile).

Simona Halep ar fi urmat s-o întâlnească de la 15,00 (ora României) pe olandeza Kiki Bertens.

Vremea proastă a perturbat începând de marți desfășurarea turneului. Întârzierea este atât de mare, încât organizatorii au decis să aibă loc meciuri duminică, într-o zi destinată de regulă întreținerii terenurilor.

Va fi doar a patra oară în istoria turneului de la Wimbledon când se vor juca meciuri de "Middle Sunday".

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA