Tenis: Mergea și Inglot s-au calificat în sferturile probei de dublu la Doha (ATP)

Tenismanul român Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot s-au calificat facil în sferturile de finală ale turneului ATP de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 1.237.190 dolari, luni, după ce i-au învins pe rușii Karen Haceanov/Andrei Kuznețov, cu 6-2, 6-3.

Favoriții numărul patru ai probei au obținut victoria după doar 53 de minute.

Perechea româno-britanică și-a asigurat un cec de 10.940 dolari și 45 de puncte ATP, urmând să joace în sferturi cu câștigătorii din meciul Malek Jaziri (Tunisia)/Mubarak Shannan Zayid (Qatar) — Jeremy Chardy/Fabrice Martin (Franța).

Mergea și Inglot au mai evoluat împreună în trecut, jucând finale în 2015, la Montpellier și Auckland.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte... / A început și la noi?

2 Acesta este PSD, oameni buni! / În premieră, un membru al conducerii unei companii de stat își pierde accesul la documente secrete și trebuie dat afară

3 Cine se afla la bordul unui avion Iliușin Il-76 al guvernului Rusiei care a zburat din Iran la Moscova zilele trecute?

4 Acuzațiile lansate de fugarul Cristian Rizea împotriva unor cadre SRI au fost infirmate. Adevărul din spatele „generalului Pufi”

5 VIDEO „Inițial au spus da. Grindeanu greșește” / Un lider AUR dezvăluie unde a picat înțelegerea cu PSD