Tenis: Mergea și Tecău, în sferturile probei de dublu la Toronto

Tenismenii români Florin Mergea și Horia Tecău, care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Toronto, dotat cu premii totale de 4.089.740 dolari.

Mergea și Tecău, favoriții numărul cinci la Toronto, s-au impus în fața perechii americano-germane John Isner/Alexander Zverev cu 7-6 (1), 6-0, în 57 de minute, având un procentaj de 92% la punctele făcute cu primul serviciu.

În sferturi, românii vor înfrunta câștigătorii dintre americanii Bob și Mike Bryan, deținătorii titlului, și cuplul Marcin Matkowski (Polonia)/Max Mirnîi (Belarus).

Mergea și Tecău și-au asigurat un cec de 30.540 dolari și 180 de puncte ATP.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor