Tenis: Mihaela Buzărnescu s-a calificat în finala turneului ITF de la Le Neubourg (Franţa)

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzănescu s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului ITF de la Le Neubourg (Franţa), dotat cu premii totale de 80.000 de dolari, după ce a trecut de olandeza Arianne Hartono, cu 6-1, 6-1.

Buzărnescu (33 ani, 148 WTA), a treia favorită, a obţinut o victorie foarte facilă cu Hartono (25 ani, 266 WTA), în doar 53 de minute.

În finală, românca o va înfrunta pe unguroaica Anna Bondar (24 ani, 146 WTA), cap de serie numărul patru.

Buzărnescu a câştigat singurul meci direct, în iulie, la Bastad, în sferturi, cu 6-2, 6-4.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia