Tenis: Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturi la Hiroshima (WTA)

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hiroshima (Japonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a dispus cu 7-6 (1), 7-5 de nipona Kurumi Nara.

Buzărnescu (31 ani, 125 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 48 de minute, la prima sa confruntare cu Nara (27 ani, 182 WTA).

În primul act, românca a fost condusă cu 2-0, 4-1 şi 5-2 de Nara, a reuşit să revină şi să egaleze, 5-5, după care a condus cu 6-5. Buzărnescu a dominat tiebreak-ul, adjudecat cu 7-1.

În setul secund, Buzărnescu s-a desprins la 4-2 după ce salvase două mingi de break, imediat şi-a pierdut serviciul şi a fost egalată, 4-4, dar a reuşit să încheie setul cu break (7-5).

Buzărnescu a făcut nu mai puţin de 9 duble greşeli în acest meci, faţă de 3 ale adversarei.

Românca şi-a asigurat un cec de 5.900 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta o belgiancă, învingătoarea dintre Alison van Uytvanck şi Kirsten Flipkens.

Este pentru a treia oară când Buzărnescu reuşeşte să lege două victorii în acest an, după Roma şi Charleston, unde s-a oprit de fiecare dată în optimi.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”