Tenis: Monica Niculescu, în semifinalele turneului WTA de la Limoges

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA de la Limoges (Franța), dotat cu premii totale de 115.000 dolari, după ce a trecut de rusoaica Ana Blinkova cu 6-2, 6-1.

Niculescu (30 ani, 100 WTA), a cincea favorită, a avut nevoie de o oră și 14 minute pentru a trece de adversara de 19 ani, care ocupă locul 136 în clasamentul mondial.

Monica și-a luat astfel revanșa după ce a fost învinsă de Blinkova cu 6-2, 4-6, 6-4 anul acesta în primul tur la Australian Open.

Monica Niculescu și-a asigurat un cec de 4.839 euro și 57 de puncte ATP.

Adversara româncei din penultimul act va fi învingătoarea dintre Pauline Parmentier (Franța/N. 3) și Kaia Kanepi (Estonia/N. 7).

Tot vineri, în semifinalele probei de dublu, Monica și Alexandra Cadanțu, favoritele numărul doi, vor juca împotriva cuplului Valeria Savinîh (Rusia)/Maryna Zanevska (Belgia), cap de serie numărul patru.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Teodora Oprea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 BNS / ANRE blochează sute de MW de energie nouă, Parlamentul să intervină

2 Noul Guvern propus de Nicușor Dan, aproape de învestire: Aritmetica voturilor s-a schimbat

3 Mirka l-a făcut să plângă / Roger Federer, primit în Hall of Fame-ul tenisului

4 476 d.Hr. / Un copil împărat și un barbar, artizanii căderii Romei Antice

5 Când imperiile au căzut / trei momente istorice când indigenii au sfidat puterea colonială