Tenis: Monica Niculescu s-a calificat pe tabloul principal la Luxemburg (WTA)

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a reuşit să acceadă pe tabloul principal al turneului WTA de la Luxemburg, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a învins-o luni pe compatrioata sa Elena-Gabriela Ruse, cu 6-1, 6-1.

Niculescu (32 ani, 105 WTA), care a cucerit titlul la Luxemburg în 2016 şi a pierdut finale în 2011 şi 2012, s-a impus după o oră şi 34 de minute, salvând toate cele şase mingi de break pe care şi le-a creat Ruse (21 ani 178 WTA).

Niculescu şi Ruse s-au mai înfruntat o singură dată până acum, în 2017, la Limoges (ITF, Franţa), Monica obţinând victoria în optimi cu 6-4, 6-3.

Ruse va primi un cec de 810 euro şi 14 puncte WTA, iar Niculescu şi-a asigurat un cec de 1.552 euro şi 19 puncte WTA.

Pe tabloul principal de simplu se află Sorana Cîrstea, care va juca în primul tur cu franţuzoaica Pauline Parmentier.

Niculescu va face pereche la dublu cu rusoaica Margarita Gasparian, fiind favoritele numărul trei. Adversarele lor din primul tur vor fi Eleonora Molinaro (Luxemburg) şi Katarzyna Piter (Polonia).
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor