Tenis: Monica Niculescu și Ana Bogdan, eliminate în primul tur la Roland Garros

Jucătoarele române Monica Niculescu și Ana Bogdan, venită din calificări, au fost eliminate în primul tur al turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, după ce au fost învinse luni de estonianca Anett Kontaveit respectiv tunisianca Ons Jabeur.

Niculescu a fost întrecută de Anett Kontaveit cu 7-5, 6-1 după 1h21min, în timp ce Bogdan a pierdut la Ons Jabeur cu 6-3, 6-4 după 1h23min.

Cele două românce au părăsit turneul de simplu cu câte un cec de 35.000 euro. Niculescu s-a ales cu 10 puncte WTA, iar Bogdan cu 50, inclusiv cele din calificări.
AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului