Tenis: Monica Niculescu va juca în semifinalele turneului ITF de la Himki (Rusia)

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, joi, în semifinalele turneului ITF de la Himki (Rusia), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce a învins-o pe sârboaica Ivana Jorovic, cap de serie numărul opt, cu 6-3, 6-1.

Niculescu (30 ani, 64 WTA), principala favorită, s-a impus într-o oră şi 23 de minute.

Monica o mai învinsese pe Jorovic (20 ani, 234 WTA) în singura confruntare de până acum, în 2016, la Poitiers (ITF, 100.000 dolari), cu 6-2, 6-2, în primul tur.

Monica Niculescu o va înfrunta în penultimul act pe rusoaica Anastasia Potapova (17 ani, 238 WTA).
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului