Tenis: Naomi Osaka, eliminată în optimi de finală la Birmingham (WTA)

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, numărul unu mondial, a fost eliminată joi de kazaha Iulia Putinţeva, 6-2, 6-3, în optimile de finală ale turneului WTA de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 1.006.263 de dolari.

Putinţeva, locul 43 în ierarhia tenisului feminin, s-a impus după ceva mai mult de o oră de joc.

Spre deosebire de Osaka, australianca Ashleigh Barty, locul 2 WTA şi a doua favorită a turneului, a acces în sferturi după 6-3, 6-1 cu americanca Jennifer Brady (66 WTA). AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului