Tenis: Naomi Osaka, eliminată în turul doi la Roma (WTA)

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka (2 WTA, favorită nr. 2) a fost eliminată miercuri, în turul al doilea al turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 1.577.613 euro, după ce s-a înclinat în două seturi, 7-6 (7/2), 6-2, în faţa americancei Jessica Pegula (31 WTA).

Pegula şi-a adjudecat victoria după o oră şi jumătate, ambele jucătoare reuşind câte 4 aşi, americanca făcând două duble greşeli, una singură fiind în contul niponei.


Foto: (c) ETTORE FERRARI / EPA


În runda următoare, Pegula va juca împotriva rusoaicei Ekaterina Alexandrova (33 WTA) care s-a calificat profitând de abandonul lui Jennifer Brady (SUA, 13 WTA, favorită nr. 13).

Alte rezultate de miercuri:


Ashleigh Barty (Australia/N.1) - Iaroslava Şvedova (Kazahstan) 6-4, 6-1
Veronika Kudermetova (Rusia) - Caroline Garcia (Franţa) 6-4, 6-4
Cori Gauff (SUA) - Maria Sakkari (Grecia/N.17) 6-1, 1-6, 6-1
Garbine Muguruza (Spania/N.12) - Bernarda Pera (SUA) 2-6, 6-0, 7-5
Elina Svitolina (Ucraina/N.5) - Amanda Anisimova (SUA) 2-6, 6-3, 6-4
Karolina Pliskova (Cehia/N.9) - Anastasija Sevastova (Letonia) 6-2, 6-3
Vera Zvonareva (Rusia) - Petra Kvitova (Cehia/N.11) 6-4, 3-6, 6-4
Arina Sabalenka (Belarus/N.7) - Sara Sorribes-Tormo (Spania) 7-5, 6-1.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan