Tenis: Novak Djokovic, în sferturi la Roland Garros

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, liderul ATP şi principal favorit, s-a calificat duminică fără probleme în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce a trecut în trei seturi, 6-1, 6-3, 6-3, de argentinianul Diego Schwartzman (16 ATP, favorit nr. 15).

Sârbul şi-a adjudecat victoria în două ore şi 17 minute, iar în runda următoare va juca împotriva învingătorului din partida care-i opune pe Rafael Nadal (Spania, 5 ATP, favorit nr. 5) şi Felix Auger-Aliassime (Canada, 9 ATP, favorit nr. 9). De menţionat că jucătorul canadian este antrenat de unchiul lui Rafa Nadal, Toni Nadal.

Djokovic, deţinătorul titlului, ţinteşte al 21-lea său trofeu de Mare Şlem, care i-ar permite să egaleze recordul lui Rafa Nadal, după succesul spaniolului de la Australian Open din ianuarie. Nadal este de 13 ori câştigător al Grand Slam-ului de la Paris. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”