Tenis: Numărul 1 mondial, Angelique Kerber, eliminată la primul meci disputat la Roma

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, nr. 1 mondial, a fost eliminată miercuri în turul II, la primul său meci din turneul WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.775.745 dolari, fiind învinsă în două seturi, 6-4, 6-0, de estoniana Anett Kontaveit, nr. 68 mondial.

Kerber, care a condus cu 4-2 în primul set, a cedat apoi 10 ghemuri la rând și a fost eliminată în doar 55 de minute de jucătoarea din Estonia.

Germanca a comis 22 de greșeli neforțate și a avut doar 7 lovituri câștigătoare. Adversara sa, plină de încredere în setul doi, a reușit la rândul ei 32 de lovituri câștigătoare.

Victorioasă în două turnee de Mare Șlem anul trecut (Openul Australiei și US Open), Kerber are un sezon actual dificil, cu doar o finală disputată și pierdută la Monterrey.

În optimi, Anett Kontaveit o va întâlni pe croata Mirjana Lucic-Baroni, care a obținut calificarea marți seară în urma abandonului Mariei Șarapova la scorul de 4-6, 6-3, 2-1 pentru rusoaică.

Alte rezultate din turul 2:
Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.12) — Anastasija Sevastova (Letonia) 7-6 (7/4), 6-2
Simona Halep (România/N.6) — Laura Siegemund (Germania) 6-4, 6-4
Kiki Bertens (Olanda/N.15) — Catherine Bellis (SUA) 6-4, 6-0
Daria Gavrilova (Australia) — Caroline Garcia (Franța) 7-5, 3-6, 6-3
Julia Goerges (Germania) — Jelena Jankovic (Serbia) 2-6, 7-6 (7/2), 6-1
Elina Svitolina (Ucraina/N.8) — Alize Cornet (Franța) 6-4, 7-6 (13/11)
Mona Barthel (Germania) — Qiang Wang (China) 6-3, 6-4
Karolina Pliskova (Cehia/N.2) — Lauren Davis (SUA) 6-1, 6-1

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?