Tenis: Patricia Țig, în ultimul tur al calificărilor, la Miami Open (WTA)

Tenis: Patricia Țig, în ultimul tur al calificărilor, la Miami Open (WTA)

Jucătoarea română de tenis Patricia Țig o va întâlni pe rusoaica Evghenia Rodina, în ultimul tur al calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari.

Țig (22 ani, 95 WTA) a dispus, luni, în primul tur preliminar, cu 6-3, 6-3, de sârboaica Aleksandra Krunic (24 ani, 125 WTA), în 66 de minute.

Românca și-a asigurat un cec de 4.075 dolari și 20 de puncte WTA, iar pentru a ajunge pe tabloul principal la Miami Open trebuie să o învingă pe Rodina (28 ani, 79 WTA). Rodina a câștigat singurul duel cu Patricia, în 2014, la Dobrici (Bulgaria, ITF), cu 6-3, 7-5, în sferturi.

Și Ana Bogdan va lupta pentru accederea pe tabloul principal de simplu, cu croata Donna Vekic, după ce a învins-o pe Tatjana Maria cu 7-5, 2-6, 6-4. În acest timp, a treia româncă din calificări, Jaqueline Cristian (18 ani), beneficiara unui wild-card, a fost întrecută fără drept de apel, cu 6-1, 6-1, de germanca Mona Barthel.

Pe tabloul principal de simplu se află patru românce, Simona Halep (a treia favorită), Irina Begu (cap de serie numărul 28), ambele calificate direct în turul secund, Monica Niculescu și Sorana Cîrstea.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Cum cade Groenlanda

2 Uite o informație mai mult decât interesantă...

3 Șoc la Phenian / Filmul comandat de Kim Jong Un care sparge toate tabu-urile, cu nuditate, adulter și violență extremă

4 O cunoscută psiholoagă din București, acuzată că i-a furat iubitului ceasul de 175.000 de euro. Tânăra a fost reținută

5 Îl vedeți pe acest primar „evlavios”? / Tocmai i-a fost impusă o restricție față de o minoră de 13 ani căreia îi trimitea scârboșenii sexuale