Tenis: Patricia Țig s-a calificat în finala turneului ITF de la Shenzhen

Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Țig s-a calificat în finala turneului ITF de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 100.000 dolari, după ce a învins-o în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-3, pe chinezoaica Lin Zhu, într-o partidă din penultimul act al competiției, disputată sâmbătă.

Țig (22 ani/locul 114 WTA), cap de serie numărul 5, s-a impus după o oră și 41 de minute în fața lui Lin Zhu (nr.6).

Reprezentanta țării noastre se va lupta pentru câștigarea trofeului cu o altă jucătoare chineză, Shuai Peng, a patra favorită a acestui turneu, care a dispus în cealaltă semifinală, cu 6-2, 6-2, de compatrioata sa Fangzhou Liu.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia