Tenis: Petra Kvitova, calificată în sferturile de finală la turneul de la Madrid (WTA)

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, numărul 2 mondial şi deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale în valoare de 7.021.128 dolari, învingând-o în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pe Caroline Garcia din Franţa, într-o partidă disputată miercuri la Caja Magica.

Kvitova, s-a impus după o oră şi 17 minute de joc, obţinând cu această ocazie a noua sa victorie consecutivă la competiţia din capitala Spaniei, pe care a câştigat-o de trei ori până acum (2011, 2015 şi 2018).