Tenis: Petra Kvitova, eliminată de Johanna Konta în optimi de finală la Wimbledon

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, dublă câştigătoare la Wimbledon, a fost eliminată luni de britanica Johanna Konta, 4-6, 6-2, 6-4, în optimile de finală ale acestui turneu de Mare Şlem.

Kvitova, numărul 6 mondial şi favorită numărul 6, s-a calificat ultima oară în optimi la All England Club în 2014, anul în care a cucerit al doilea său titlu pe iarba londoneză, după cel din 2011. Konta este pe locul 18 în ierarhia internaţională şi cap de serie numărul 19.

Următoarea adversară a lui Konta va fi cehoaica Barbora Stycova (54 WTA), care a dispus luni de belgianca Elise Mertens (N.21) după un meci echilibrat, 4-6, 7-5, 6-2. AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență