Tenis: Poloneza Agnieszka Radwanska a anunţat că pune capăt carierei sportive

Jucătoarea poloneză de tenis Agnieszka Radwanska (locul 75 WTA) a anunţat miercuri că pune capăt carierei sportive după 13 ani, invocând probleme de sănătate.

''Din păcate, nu mai pot să mă antrenez şi să joc aşa cum o făceam, iar din puncte de vedere fizic nu m-am mai ridicat la nivelul aşteptărilor pe care le aveam. Luând în considerare starea mea de sănătate şi nivelul la care se joacă în tenisul profesionist, recunosc că nu-mi pot forţa corpul până la limitele cerute'', a scris Radwanska pe pagina sa de Facebook.

Agnieszka Radwanska a disputat 14 turnee în acest sezon. Ultima partidă a fost pierdută la Seul, în optimi, în faţa Irinei Begu (4-6, 3-6). Cea mai bună performanţă a ei în 2018 a fost la Eastbourne, unde a atins semifinalele.

Cea mai bună poziţionare în ierarhia WTA a fost locul 2, atins în iulie 2012. Poloneza a câştigat în 2015 Turneul Campioanelor. AGERPRES/(autor: Addrian Drăguţ, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /