Tenis: Radu Albot, primul moldovean care câştigă un titlu ATP, la Delray Beach

Tenis: Radu Albot, primul moldovean care câştigă un titlu ATP, la Delray Beach

Tenismanul Radu Albot, numărul 82 mondial, a devenit, duminică, primul jucător moldovean care câştigă un titlu ATP, după ce s-a impus în finala turneului de la Delray Beach (Florida), dotat cu premii de 582.550 dolari, cu 3-6, 6-3, 7-6 (9/7) în faţa britanicului Daniel Evans (148 ATP).

Albot (29 ani), care a urcat pe locul 52 în ierarhia mondială după acest succes, a salvat trei mingi de meci în tiebreak la prima sa finală ATP, câştigând apoi după aproape trei ore de joc. Meciul a fost întrerupt de ploaie în setul al treilea, la scorul de 2-1 pentru Albot.


Foto: (c) Wilfredo Lee / AP


Cel mai bun rezultat al lui Radu Albot până la titlul din Florida a fost o semifinală la Metz, anul trecut, pierdută în faţa francezului Gilles Simon.

Evans (28 ani), care a reuşit un salt de 43 de locuri, mai jucase o finală în circuitul ATP, pierdută în 2017 în faţa luxemburghezului Gilles Muller. Britanicul a ispăşit o suspendare de un an după un test pozitiv la cocaină survenit în turneul de la Barcelona, din aprilie 2017.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Ucraina a publicat Lista localităților în care locuiesc în mod tradițional persoane aparținând minorităților naționale

2 Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”

3 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

4 Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată

5 Ce pensie are Mircea Sandu, fostul președinte al Federației Române de Fotbal. „Am muncit 43 de ani”