Tenis: Radwanska, în turul 2 la Wimbledon

Poloneza Agnieszka Radwanska, nr. 3 mondial, s-a calificat miercuri în turul 2 la Wimbledon, al 3-lea turneu de Mare Șlem al anului, învingând-o cu ușurință, 6-2, 6-1, în mai puțin de o oră, pe jucătoarea ucraineană de tenis Katerina Kozlova, sub acoperișul de pe terenul Central.

Meciul a trebuit să se desfășoară în condiții ''indoor'' din cauza averselor care perturbează de două zile turneul londonez.

Acest meci fusese programat marți, însă din cauza ploii a fost amânat pentru miercuri.

Radwanska, finalistă în 2012 și de două ori semifinalistă (2013 și 2015), va juca în turul următorul cu învingătoarea din meciul care le opune pe jucătoarea italiană Karin Knapp și pe croata Ana Konjuh.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului