Tenis: Rafael Nadal a declarat forfait pentru turneul de la Wimbledon

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, nr. 4 mondial, și-a anunțat joi, pe rețelele de socializare, forfaitul pentru turneul de la Wimbledon, al 3-lea de Mare Șlem al anului (27 iunie - 10 iulie), din cauza accidentării la încheietura mâinii stângi.

''Vreau să vă anunț că după ce mi-am consultat medicul și văzând rezultatele examenelor medicale, nu voi putea participa la următoarea ediție de la Wimbledon'', a scris Nadal pe pagina sa de Facebook.

Accidentarea la încheietura mâinii stângi l-a constrâns de altfel pe tenismanul spaniol să se retragă de la Roland Garros, la sfârșitul lunii mai, înaintea meciului pe care urma să-l dispute în turul 3.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA