Tenis: Rafael Nadal, în semifinale la Roland Garros după abandonul adversarului său

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 4 mondial, s-a calificat în semifinalele turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după abandonul compatriotului său Pablo Carreno Busta, care s-a retras de pe teren în setul al doilea al partidei disputate miercuri, la scorul de 6-2, 2-0, acuzând probleme abdominale.

Nadal (31 ani) speră să cucerească anul acesta pentru a 10-a oară în cariera sa trofeul la Roland Garros, după ce anul trecut a fost nevoit să abandoneze în turul al treilea, din cauza unei accidentări la încheietura mâinii stângi.

Campionul iberic, care are în palmares 14 titluri de Grand Slam, se va lupta pentru un loc în finală cu câștigătorul meciului dintre sârbul Novak Djokovic, favoritul numărul 2, și austriacul Dominic Thiem (cap de serie numărul 7).

Rafael Nadal s-a calificat pentru a 25-a oară în cariera sa în semifinale la Roland Garros, fără să piardă nici măcar un set în cele cinci meciuri disputate de la debutul actualei ediții a turneului.

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)

Trimite pe WhatsApp

1 Dan Barna, ÎNGROPAT de RISE Project: A folosit aceleași scheme ca Dragnea!

2 DOCUMENT / Lovitură de teatru în Dosarul Vâlcov!

3 Ce vremuri...Însă, la unii, coafura rezistă...

4 Dan Turturică, șocat după dezvăluirile RISE despre Barna: „Șeful USR, partidul care a inițiat campania FărăPen…

5 BREAKING Site-ul RISE Project a căzut imediat după publicarea articolului despre Dan Barna!