Tenis: Raluca Olaru şi Franko Skugor s-au oprit în sferturile probei de dublu mixt la US Open

Perechea româno-croată Raluca Olaru/Franko Skugor a fost învinsă de cuplul polonezo-croat Alicja Rosolska/Nikola Mektic, cu 7-6 (5), 6-4, marţi, la New York, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt la turneul de tenis US Open, ultimul de Mare Şlem al anului.

Olaru şi Skugor s-au înclinat după o oră şi 29 de minute.

În primul set, perechea româno-croată a fost condusă cu 2-0, 3-1 şi 4-2, a întors scorul şi a condus cu 5-4, iar în cele din urmă setul a ajuns în tiebreak. Olaru şi Skugor au condus cu 4-0, dar nu au reuşit să închidă conturile, pierzând apoi cinci puncte consecutive şi setul, cu 5-7.

În actul secund, cele două perechi au mers cap la cap, dar Rosolska şi Mektic au reuşit să tranşeze soarta meciului pe serviciul adversarilor, la 5-4 în favoarea lor.

Interesant este că învinşii au obţinut mai multe puncte în acest meci (68-66), raportul la winners fiind de 26-23, iar la erori neforţate fiind de 11-21.

Raluca Olaru şi Franko Skugor vor împărţi un cec de 15.000 de dolari.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)