Tenis: Roger Federer a revenit la Roland Garros cu o victorie

Tenismanul elveţian Roger Federer, nr.3 mondial, a revenit cu o victorie la turneul de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce l-a dominat duminică pe italianul Lorenzo Sonego (73 ATP) cu 6-2, 6-4, 6-4, după o oră şi jumătate, la patru ani de la ultima sa participare la turneul parizian.

Ultimul la Roland Garros al elveţianului, care are 20 de trofee de Mare Şlem în palmares, data din 2015, când a ieşit în sferturile de finală după ce a fost învins de compatriotul său Stan Wawrinka (6-4, 6-3, 7-6 (7/4)), viitorul câştigător.

În turul 2, Federer va juca cu germanul Oscar Otte (145 ATP), care a beneficiat de statutul de lucky loser.
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan