Tenis: Roger Federer a revenit la Roland Garros cu o victorie

Tenismanul elveţian Roger Federer, nr.3 mondial, a revenit cu o victorie la turneul de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce l-a dominat duminică pe italianul Lorenzo Sonego (73 ATP) cu 6-2, 6-4, 6-4, după o oră şi jumătate, la patru ani de la ultima sa participare la turneul parizian.

Ultimul la Roland Garros al elveţianului, care are 20 de trofee de Mare Şlem în palmares, data din 2015, când a ieşit în sferturile de finală după ce a fost învins de compatriotul său Stan Wawrinka (6-4, 6-3, 7-6 (7/4)), viitorul câştigător.

În turul 2, Federer va juca cu germanul Oscar Otte (145 ATP), care a beneficiat de statutul de lucky loser.
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului