Tenis: Roger Federer s-a calificat în finala turneului ATP de la Halle

Tenismanul elvețian Roger Federer, cap de serie nr. 1, s-a calificat sâmbătă în finala turneului ATP pe iarbă de la Halle (Germania), dotat cu premii totale de 1.966.095 euro, în urma victoriei obținute în două seturi, 6-4, 7-6 (5) în fața rusul Karen Hacianov.

Roger Federer, numărul 5 mondial, pregătește la Halle turneul de la Wimbledon, marele său obiectiv din acest sezon.

În finală, elvețianul îl va întâlni pe învingătorul semifinalei Richard Gasquet (Franța) — Alexander Zverev (Germania).

AGERPRES (editor: Aristotel Bunescu)


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

4 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”