Tenis: România a învins Marocul (3-0), în Cupa Davis

Echipa masculină de tenis a României a învins formaţia Marocului în turul al doilea al Grupei a II-a, zona Europa-Africa a Cupei Davis, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, duminică, după ce perechea Marius Copil/Florin Mergea a întrecut cuplul Yassine Idmbarek/Lacine Ouahab, cu 6-2, 6-1, aducând a treia victorie a tricolorilor în tot atâtea meciurilor.

Copil şi Mergea au încheiat conturile după doar 53 de minute, câştigând fără drept de apel.

Sâmbătă, în primele două meciuri de simplu, Marius Copil (27 ani, 82 ATP) l-a învins categoric pe Amine Ahouda (20 ani, 718 ATP), după doar 39 de minute, cu 6-0, 6-1, iar Adrian Ungur (33 ani, 535 ATP) întrecut pe Lamine Ouahab (33 ani, 571 ATP) cu 6-0, 7-6 (3).

În ultimele două partide de simplu, Marius Copil ar trebui să joace împotriva lui Lamine Ouahab, iar Adrian Ungur contra lui Amine Ahouda.

România va juca în turul al treilea cu învingătoarea dintre Polonia şi Zimbabwe (15-16 septembrie), scorul fiind 1-1 după prima zi.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor