Tenis: Rusoaica Liudmila Samsonova, venită din calificări, a câştigat duminică turneul WTA de la Berlin

Jucătoarea rusă de tenis Liudmila Samsonova, venită din calificări, a reuşit performanţa de a câştiga duminică turneul WTA pe iarbă de la Berlin după ce a învins-o în finală pe elveţianca Belinda Bencic, cap de serie N.5, clasată cu aproape 100 de locuri mai sus ca ea, în trei seturi, 1-6, 6-1, 6-3.

Liudmila Samsonova, în vârstă de 22 de ani, care era săptămâna trecută doar locul 106 WTA, a câştigat primul său turneu, după ce a trecut în semifinale de un fost lider mondial, belarusa Victoria Azarenka, notează AFP. Duminică, după un start slab în faţa numărului 12 mondial, ea a revenit mai ales graţie serviciului său (7 aşi).
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Alexandru Cojocaru)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...