Tenis: Samantha Stosur şi Shuai Zhang au câştigat titlul în proba feminină de dublu la Australian Open

Perechea formată din jucătoarea australiană Samantha Stosur şi chinezoaica Shuai Zhang a câştigat, vineri, titlul în proba feminină de dublu la turneul Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce au dispus cu 6-3, 6-4 în finala jucată la Melbourne de favoritele numărul doi, Timea Babos (Ungaria) şi Kristina Mladenovic (Franţa).

Pentru Stosur este al treilea titlu de Mare Şlem la dublu, după cele din 2005 (US Open) şi 2006 (Roland Garros). Pentru Zhang a fost primul său titlu de Grand Slam din carieră.

În sferturi, Stosur şi Zhang le-au învins pe principalele favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.

Timea Babos şi Kristina Mladenovic erau deţinătoarele titlului la Melbourne.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”