Tenis: Simona Halep a debutat cu dreptul la turneul WTA de la Roma

Tenis: Simona Halep a debutat cu dreptul la turneul WTA de la Roma

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a debutat cu dreptul la turneul WTA de la Roma, învingând-o fără drept de apel în două seturi, 6-1, 6-0, pe japoneza Naomi Osaka, într-o partidă din turul al doilea, disputată miercuri.

Halep, calificată direct în această fază a competiţiei din capitala Italiei, a avut nevoie de doar 61 de minute pentru a se impune în faţa lui Osaka, luându-şi cu această ocazie revanşa în faţa niponei, care o învinsese pe româncă în semifinale la Indian Wells, în luna martie, înainte de a câştiga trofeul.

Reprezentanta ţării noastre şi-a asigurat un cec de 14.840 euro şi 60 de puncte WTA după această victorie, iar în optimile de finală o va avea ca adversară pe câştigătoarea întâlnirii dintre americanca Madison Keys, cap de serie numărul 13, şi croata Donna Vekic, venită din calificări.
AGERPERS


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

4 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”