Tenis: Simona Halep, a doua favorită a turneului WTA de la Adelaide

Tenis: Simona Halep, a doua favorită a turneului WTA de la Adelaide

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a fost desemnată a doua favorită a turneului WTA de la Adelaide (Australia), care va debuta luni şi va avea premii totale de 848.000 dolari.

Halep va intra direct în optimile de finală, urmând să o înfrunte pe câştigătoarea partidei dintre australianca Ajla Tomljanovic şi o jucătoare venită din calificări. Liderul mondial, australianca Ashleigh Barty, este principala favorită a competiţiei.

Pe tabloul principal mai figurează jucătoare precum Petra Kvitova (Cehia) - a treia favorită, Belinda Bencic (Elveţia) - 4, Kiki Bertens (Olanda) - 5 sau Arina Sabalenka (Belarus) - 6.

Aceasta este prima ediţie a turneului de la Adelaide.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 „Eu cred că tu nu ai orgasm” / O investigație despre un grup de medici români care promite femeilor plăcere și „recăpătarea încrederii” prin „rejuvenare…

2 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”

3 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea

4 Cum ar putea reduce Guvernul pensiile speciale fără a intra în conflict cu CCR. Analiza expertului în apărare, Hari Bucur-Marcu

5 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi