Tenis: Simona Halep, calificată în turul al doilea la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, luni, în runda a doua a turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe belarusa Aleksandra Sasnovici cu 6-4, 7-5.

Halep (27 ani), numărul şapte mondial, a obţinut victoria într-o oră şi 41 de minute.

Românca a controlat primul set, în care a condus cu 2-0, 3-1, 4-2 şi 5-3, încheind cu 6-4. În actul secund, primele două ghemuri au fost break-uri, Sasnovici (25 ani, 36 WTA) s-a desprins la 5-2 la un moment dat, după un nou break, dar Halep s-a concentrat mai bine şi a redus numărul greşelilor neforţate, reuşind o revenire remarcabilă, concretizată în cinci ghemuri la rând (7-5).

Raportul la winners a fost 17-11 pentru româncă, Sasnovici având 34 de erori neforţate, faţă de 16 ale Simonei.

Halep şi-a asigurat un cec de 72.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe Mihaela Buzărnescu sau pe americanca Jessica Pegula.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor