Tenis: Simona Halep, calificată în turul al treilea la Roland Garros

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul 6 mondial, s-a calificat în turul al treilea al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, în urma victoriei cu 7-6 (7/5), 6-2, înregistrată în partida cu Zarina Dias din Kazahstan, disputată miercuri.

Halep (24 ani), cap de serie numărul 6 la competiția din capitala Franței, și-a asigurat un cec în valoare de 102.000 euro și 130 de puncte WTA în urma acestei victorii, obținută după o oră și 23 minute de joc.

Reprezentanta țării noastre o va întâlni în turul al treilea pe japoneza Naomi Osaka, care a dispus la rândul ei, cu 6-3, 6-3, de croata Mirjana Lucic-Baroni.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului