Tenis: Simona Halep, nominalizată la cea mai frumoasă lovitură a lunii septembrie în circuitul WTA

Jucătoarea română Simona Halep a fost nominalizată în ancheta pentru cea mai frumoasă lovitură a lunii septembrie în circuitul profesionist feminin de tenis, potrivit site-ului WTA.

Sursa foto: www.wtatennis.com

Halep este propusă cu un stop de efect în meciul cu Petra Kvitova din semifinalele turneului de la Wuhan, când cehoaica avea minge de meci, la scorul de 6-1, 5-1 și avantaj. Kvitova a câștigat în cele din urmă cu 6-1, 6-2 .

Contracandidatele româncei sunt Kirsten Flipkens (o fază din turneul de la Seul), Agnieszka Radwanska (Wuhan), Angelique Kerber (Wuhan) și Caroline Wozniacki (Tokyo).

Iubitorii tenisului pot vota până joi pe site-ul WTA, iar vineri vor fi anunțate rezultatele anchetei.

Româncele au ieșit învingătoare de trei ori în această anchetă în 2016, Simona Halep în mai și iulie, iar Monica Niculescu în aprilie. Celelalte laureate sunt Caroline Wozniacki (ianuarie) și Agnieszka Radwanska (februarie, martie, iunie și august).

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor