Tenis: Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roma, după retragerea americancei Madison Keys

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, cap de serie 1, s-a calificat joi în sferturile turneului WTA de la Roma, dotat cu premii de 2.703.000 euro, datorită abandonului americancei Madison Keys, cap de serie 13, din cauza unor probleme medicale, relatează AFP.

Madison Keys a acuzat probleme la spate în meciul câştigat miercuri în faţa croatei Donna Vekic (7-6, 7-6). Pentru calificarea în sferturi, Simona Halep, nr. 1 mondial, şi-a asigurat un cec de 58.313 euro şi 190 puncte WTA.

În sferturi, Halep va juca cu învingătoarea dintre Caroline Garcia (Franţa), cap de serie 7, şi Sloane Stephens (SUA), cap de serie 9.
AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

3 „Am văzut ieșiri mari de bani din țară zilele astea!”

4 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”

5 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil