Tenis: Simona Halep şi Raluca Olaru au ratat calificarea în finala de dublu la Eastbourne (WTA)

Româncele Simona Halep şi Raluca Olaru au fost învinse de cuplul Kirsten Flipkens (Belgia)/Bethanie Mattek-Sands (SUA), cu 6-7 (4), 6-2, 10-8, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii de 998.712 dolari.

Halep şi Olaru au fost conduse cu 4-1 şi 5-2 în primul set, au revenit şi au ratat patru mingi de set la 6-5, dar au reuşit să câştige primul act în tiebreak, cu 7-4.

Cele două românce au cedat fără drept de apel setul secund, cu 2-6, iar în super tiebreak au condus cu 6-3 şi 8-5, dar au pierdut cinci puncte la rând şi meciul, după o oră şi 37 de minute.

Halep şi Olaru vor primi un cec de 15.925 dolari şi 185 de puncte WTA la dublu pentru evoluţia lor.

Vineri are loc şi meciul din sferturi dintre perechile Mihaela Buzărnescu (România)/Anna-Lena Friedsam (Germania) şi Arina Sabalenka (Belarus)/Daiana Iatremska (Ucraina).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

5 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată