Tenis: Sorana Cîrstea a abandonat în sferturi la Nurnberg (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a abandonat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Nurnberg (Germania), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, vineri, la scorul de 2-6, 7-5, 1-0 pentru americanca Alison Riske.

Cîrstea (28 ani, 45 WTA) a renunţat după aproape două ore de joc şi după ce a fost foarte aproape de a obţine victoria. În setul secund, la 4-3 în favoarea sa, românca a ratat o minge de break, iar apoi a cedat setul.

Cîrstea avea 3-1 în meciurile direct cu Riske (27 ani, 105 WTA), cel mai recent duel având loc la Australian Open în 2017, când românca s-a impus cu 6-2, 7-6 (2) în turul al treilea.

Riske, adversara Simonei Halep în primul tur la Roland Garros, va juca în penultimul act la Nurnberg cu învingătoarea dintre Kiki Bertens (Olanda) şi Kirsten Flipkens (Belgia).

Cîrstea va primi pentru participare un cec de 4.980 euro şi 60 puncte WTA.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Irina Giurgiu)