Tenis: Sorana Cîrstea, calificare cu emoții în turul doi la Madrid (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a obținut o victorie dramatică în fața rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, cu 6-1, 3-6, 7-6 (5), duminică, în runda inaugurală a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari.

Cîrstea (27 ani, 64 WTA), beneficiara unui wild card, a învins-o pe a 16-a jucătoare a lumii după două ore și 25 de minute de joc.

Românca a dominat clar primul set, pe care și l-a adjudecat cu un sec 6-1, în 30 de minute. Actul secund a marcat o cădere în jocul Soranei, coroborată cu o ridicare a nivelului rusoaicei, care a condus cu 3-0, 4-1 și 5-2, câștigând setul cu 6-3.

Cîrstea a început perfect setul decisiv și a ajuns la 4-0. Românca a avut apoi mai multe mingi de 5-1 și de 5-2, dar le-a ratat, pierzând ghemul șapte pe serviciul său, unul foarte lung. Pavliucenkova (25 ani), care sâmbătă a cucerit titlul la Rabat, a restabilit egalitatea, 4-4, dar Cîrstea a luat din nou avantaj, 5-4 și 6-5, salvând de fiecare dată mingi de break. Cîrstea a ratat o minge de meci la 6-5 pentru ea și partida a ajuns în tiebreak. Sorana a greșit mai puțin, a avut 1-0, 3-1, rusoaica a egalat, 3-3, apoi Cîrstea a condus cu 5-3, a făcut dublă greșeală, dar a avut apoi 6-4, încheind conturile cu 7-5.

Sorana conduce acum cu 3-2 la general, după victorii obținute în 2008, la Fes (Maroc), cu 6-4, 6-2, în optimi, și 2011, la Linz, cu 4-6, 6-0, 6-4, în optimi. Pavliucenkova a câștigat în 2010, în sferturi la Istanbul, cu 6-4, 6-2, și în 2013, la New Haven, când Sorana a abandonat la scorul de 3-0.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 32.260 euro și 65 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis (18 ani, 59 WTA), victorioasă cu 7-5, 5-7, 6-2 în fața australiencei Daria Gavrilova.

Tot duminică, Simona Halep, a treia favorită, a învins-o în doar 57 de minute pe Kristyna Pliskova (Cehia), cu 6-1, 6-2, iar Monica Niculescu a fost învinsă greu de Caroline Wozniacki, cu 7-5, 6-7 (3), 6-4. Irina Begu a dispus sâmbătă cu 6-4, 6-4 de rusoaica Elena Vesnina și va juca și ea în turul secund.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale