Tenis: Sorana Cîrstea, învinsă în optimi la Linz (WTA)

Tenis: Sorana Cîrstea, învinsă în optimi la Linz (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de franţuzoaica Oceane Dodin, cu 6-4, 6-4, joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Linz (Austria), dotat cu premii totale de 202.500 dolari.

Dodin (24 ani, 115 WTA), venită din calificări, a obţinut victoria într-o oră şi 24 de minute.

Dodin şi-a luat revanşa în faţa româncei, care se impusese în singura confruntare anterioară, în 2016, tot la Linz, şi tot în optimi, cu 6-2, 6-4.

Cîrstea (30 ani, 87 WTA) se calificase în optimi după abandonul austriecei Julia Grabher, la scorul de 2-3.

Sorana Cîrstea va primi un cec de 2.540 dolari şi 30 de puncte WTA pentru participare.

Oceane Dodin învinsese o altă româncă, pe Laura Paar, în ultimul tur al calificărilor.

Joi vor evolua alte două românce în sferturi la dublu. Irina Bara şi spaniola Sara Sorribes Tormo vor înfrunta cuplul Jil Teichmann (Elveţia)/Renata Voracova (Cehia), iar Irina Begu şi argentinianca Nadia Podoroska vor întâlni principalele favorite, cehoaicele Lucie Hradecka/Katerina Siniakova.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 VIDEO Ascultați și citiți ce spune această procuroare despre dosarele lui Vanghelie!

2 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

3 VIDEO Cine sunt cei 11 magistrați care s-au dus să vorbească deschis, în fața camerelor de vederi, despre justiție cu președintele

4 De citit... / Frații „suedezi” Micula atacă România prin intermediul unui mare site conservator și pro-trumpist

5 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?